EYES OF CULTURES 2

Proje, Ermenistan-Türkiye, Gürcistan-Rusya, Ukrayna-Rusya arasındaki toplulukların basiretli kalıplarını bozmayı, mevcut ve dondurulmuş olan çatışmaları görselleştirerek belgesel videolar hazırlamayı ve barış elçilerini eğiterek diyalogu teşvik ederek barış inşasını başlatmayı amaçlamaktadır. Videolar, Ukrayna, Rusya, Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’ye çekildikten sonra bütün katılımcılar Gürcistan’da buluşarak videolarını paylaşacak ve aynı zamanda bir hafta barışın temel alındığı bir haftalık eğitim kursuna katılacaklar.Eğitim kursunun son gününde de video Gürcistan’da gösterime açılacak. Aynı şekilde, Türkiye, Gürcistan ve Ukrayna’daki medya aracılığıyla gösterime açılacak.Her ülkeden 4 katılımcı seçilecektir.

Proje 4 farklı aşama ve 3 farklı gruptan oluşmaktadır.

İLK ADIM: Hazırlık Aşaması

Bu aşamada katılımcılar özel bir görev üstlenecekler. Sanatçıların ifadeleri ile anlatılan tematik portföy yapacaklar buna ek olarak yerel halkın yorumları, kısa röportaj, alıntılar vb. ile de tamamlayabilirler. Ana amaç, görsel iletişim aracıyla (belgesel) insanların çatışmaya karşı tutumlarını, bunun gündelik hayata yansımalarını,barış perspektifi içerisinde bu çatışmaların farklı ülkelerin geleceklerinin üzerindeki etkisinin analizini göstermektir. Genel konu, ortak tarih ve ortak değerler, kültür yönleri, gelenekler olacaktır.

İKİNCİ ADIM: Paralel Uygulama Aşaması

Bu aşamada 1 ay sürecek. Her ülke grubu, mevcut çatışma ve çatışmanın toplum üzerindeki etkisi hakkında farkındalık yaratmak için ülkelerinde film çekecektir. Farklı şehirlerde film çekecekler. Her ülke grubu en az 3 film 10 dakika uzunluğunda hazırlayacak

ADIM 3: Ortak Eğitim Kursu ve film sunumu;

Tüm katılımcılar Rustavi, Gürcistan’da toplanacaklar. Bu aşama 10 gün olacak. Bu aşamada katılımcılar deneyimlerini paylaşacaklardır. Ardından 5 gün süreyle barış inşaatı ve diyaloga ilişkin atölye çalışmaları düzenleyecekler sonra Tiflis’e gidecekler. Bundan sonra, barışın geliştirilmesi için film teması oluşturarak Gürcistan’da film çekecekler. Eğitimin 8.gününde Tiflis’te film ve belgesel sinemada gösterilecek ardından da medya konferansı yapılacaktır. STK temsilcileri, Tiflis Belediye Başkanı, medya bu etkinliğe davet edilecek.

ADIM 4: Sinema / Film Gösterimi;

Tiflis, Gürcistan’dan sonra bir filmde Ukrayna ve Türkiye’de gösterilecek ve sonuçları teşvik etmek için bir medya konferansı yapılacak.

Her film gösterisinde en az 250 kişinin katılımı bekleniyor.